Güzellik Önerileri

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda Kuaföre Gitmeden Tırnak Eti Bakımı  Nasıl Yapılmalıdır?

Dış dünya ile en çok temas eden ellerimiz ve tırnaklarımız, bir çok olumsuzluktan kolayca etkilenmektedir. Bunun sonucu olarak genellikle suya maruz kalan tırnak ve tırnak etlerimiz çok hızlı bir şekilde uzamakta ve büyümektedir.

Gerek iş hayatında gerek ev hayatında, gerekse günlük hijyen ve kişisel bakımlarda pek çok kimyasal yada doğal maddeyle temasta bulunan eller ve tırnaklar, kullanılan sıvıların etkisiyle olumsuzluklara en açık olan bölgelerdir.

Tırnak Etleri ve Eller Neden Bakıma İhtiyaç Duyar?

Özellikle ev hayatında sıkça suya ve deterjana temas edilmesi eldeki koruyucu bariyerin bozulmasına ve nem kaybetmesine neden olur. Bozulan denge ve bariyer nedeniyle temas edilen her türlü deterjan ,sabun ve kimyasallar deri içine kolayca nüfuz eder ve çeşitli belirtiler ile kendini gösteren egzamalar ortaya çıkar.

Kışın yaşadığımız kapalı ortamın sıcak ve kuru havası derideki nemin kaybedilmesine yol açar ve derinin çabuk kurumasına neden olur. Zaman sorunu yaşayanlar için kuaföre gitmeden de tırnak bakımı yapmak mümkündür.

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Ellerinizi ve tırnaklarınızı sıkça ve fazla miktarda kullanılan deterjan, su, ,sabun gibi maddelerle temas ettirmekten kaçınmalısınız. Bunun en pratik yolu eldiven kullanmaktır.
  • Tırnak eti ile fazla oynamamak gerekir.
  • Genelde manikür ve pedikür işlemi yaparken batan tırnağı kurtarmak için tırnak etinin yan tarafını derine doğru kesmek yeterli olur.
  • İnce ve yumuşak tırnak yapısına sahip kişiler tırnak için sertleştirici oje ve cilaları tercih edebilir.Bu saydam ojeler tırnağın sadece ön kısımlarına uygulanmalıdır.Tırnak etlerine temas ettirilmemelidir.
  • Manikür veya pedikür yapılırken hijyene önem verilmelidir.
  • Tırnak eti yumuşatıcıları kullanmayı tercih edin.Tırnak çevresine sürülen gliserin veya vazelin tırnak etlerinin yumuşamasına yardımcı olur.

Tırnak Eti Güçlendirme Kürü

  • 1 çorba kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Bir tas ılık suya bütün malzemeler eklendikten sonra durabildiğiniz kadar parmaklarınızı tasın içinde tutun. Su soğuduktan sonra ellerinizi temiz havlu veya kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Sonrasında yumuşaması için vazelin sürün. Elleriniz ve tırnak etiniz için uygulanacak olan bu kür hem tırnaklar ve tırnak etleri için güçlendirmesi ve yumuşatması adına faydalı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu