Flört - Evlilik - Aile

İlişkilerde Ghosting Sorunu

Sağlıklı bir ilişkide en önemli olgu hiç şüphesiz iletişimin doğru olmasıdır. İletişimde sorun yaşayan insanların ilişkileri son bulmaya mahkumdur demek mümkün. Geçmişten bugüne neredeyse her insan biriyle iletişimsizlik sorunu yaşamıştır. İnsanların kolaylıkla birbirleriyle tanışıp ikili ilişkiler sağladığı, flört edindiği  günümüz sosyal medya döneminde ilişkinin sağlıklı devam edebilmesi için beklentilerin, yaşanan sorunların düzgün bir dille konuşularak ifade edilmesi gerekiyor. Bazı insanlar ise iletişimi bir anda kesiyor ve ortadan kayboluyorlar. İlişkilerde sebep göstermeden ortadan kaybolarak ilişkiyi bitirme şekli 2000’li yılların ortasından bu yana ghosting olarak adlandırılıyor.

Ghosting Nedir?

İlişkilerde görmezden gelme olarak da adlandırılan ghosting kelimesi, ikili ilişkilerde partnerlerden birinin hiçbir sebep belirtmeden ansızın ortadan kaybolmasıyla ilişkinin son bulması olarak açıklanır. Bu kişiler iletişimi tamamen kopararak partnerlerinin hiçbir aramasına ve mesajına cevap vermezler. Geride kalan partner ise hiçbir şekilde cevap alamadığı için ilişkilerinin bitip bitmediği hakkında bir fikir yürütemezler.

Neden Böyle Davranıyorlar?

Bireyler bazen ilişkinin başında heyecanın getirdiği duyguyla sorumlulukları görmezden geliyor. Sorumlulukların farkına varan bireyler ise bunları kaldıramayacağını düşünüyor ve bağlanmaktan korkuyor. Bu durum bir anda ortadan kaybolmalarına sebep olabiliyor. Bazı ilişkilerde ise negatiflik ağır basar ve kişi kendi iyiliğini düşünerek bir anda uzaklaşabilir. Bazı insanlar ise yeni ilişkiye adım atmaktan ve geçmişte yaşadıkları sorunlardan ötürü duygusal bir bağ kurmak istemezler. Bu kişiler genellikle ilişkinin başında ortadan kaybolurlar. Karşıdaki insanın kayıtsız kalmayacağını, olumsuz bir tepkiye maruz kalacağını öngören bireyler bu tartışmadan kaçınmak adına sessizce gitmeyi tercih ederler.

Ghostinge Maruz Kalan Bireylerin Yapması Gerekenler

Yaşadığınız bu durumla ilgili kendinize sınırlar belirleyerek ondan mesaj beklemeyi bırakmak atılabilecek en doğru adımların başında geliyor. Kendinizi suçlamayı bırakın,  açıklama yapmadan biten bir ilişkinin neden bittiği hakkında senaryolar kurmak sadece sizi yorar. Eğer partneriniz size uzun süredir cevap vermiyorsa ona belirli bir süre tanıyın ve bunu ona belirtin lakin gene cevap alamıyorsanız ilişkinin bitmiş olduğunu varsayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu