Hayata Dair

Sexting Nedir?

Sexting Nedir? Cinsel İçerikli Mesajlaşma İncelikleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni medya aracılığıyla değişen iletişimler, her geçen gün insanları yeni bir kavram ile tanıştırıyor. İngilizce’de sex ve yazışma anlamlarına gelen “sex ve texting “ kelimelerinden türeyen sexting kavramı da bunlardan bir tanesi. Sexting kelimesi kişilerin uzaktan yazışma, sesli mesaj,  resim, video yoluyla birbirlerini arzuladıklarını hissettiren, özlemlerini seksi bir dilile ifade etmeye olanak sağlayan yöntemler anlamına geliyor.

Sexting kimi zaman eğlenceli olmanın yanı sıra riskli bir durumda olabilir. Var olan ilişkiye heyecan katabilen sexting bazen yasak ilişki olarak tabir edilen aldatmalara sebebiyet verebilir. Tek taraflı olarak karşıdaki kişiye dayatma  kullanarak ve rahatsız edici davranışlarda bulunarak uygulanan  sexting söz konusu olduğunda burada bir cinsel taciz söz konusudur. Sexting aynı zamanda beynin dopamin salgılamasına yardımcı olarak bireylerin uyarılmasını sağlar. Şayet günümüzde telefon ve dijital ortam kullanımı çok küçük yaşlarda düştüğü için ergenler ve çocuklar risk altındadır.

Sexting Tehlikeli Olabilir

Ergenler, cinsel konularla yeni tanışmaya başladığından ve hormonal sebeplerden ötürü dürtüleri kuvvetli kişilerdir. Cinsel konuda fazlaca merak içinde olan ergenler bu tarz olaylara çok rahat bir biçimde yönlenir. Sexting bu açıdan potansiyel bir suç haline gelebilir. Zira paylaşılan cinsel içerikli mesajlar, resimler, videolar sosyal medya ortamlarında yayılabilir. Bu durumda gençlerde ruhsal bunalım, kişilerin aşağılamaya maruz kalması, tehditlerle karşılaşması olağan bir durumdur. Bu durum genç bireylerde depresyona hatta intiharlara yol açabilir. Ebeveynler bu konuda çocuklarını açık bir dil ile anlaşılır olarak bilgilendirmelidirler.

Sexting İncelikleri

Direk fotoğrafla konuya başlamak yerine ağır ağır ilerlemek daha fazla merak uyandırır ve süreyi uzatmaya yardımcı olur. Hızlı cevaplar burada en önemli anahtardır zira verilen geç cevaplar olayın heyecanını bitirir ve karşıdaki insanın keyfini kaçırabilir. Ara sıra edilen iltifatlar bu konuda arzu ve heyecanı artıracaktır. Uzun uzun mesajlar yazmak yerine kısa ve tahrik edici mesajlar çok daha etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu