Hamilelik Dönemi

Anne Sütü Neden Bu Kadar Yararlı 

Bebekler, yeni doğduğunda özellikle ilk altı ay doktorlar tarafından anne sütü almaları önerilir. Bunun nedeni ise anne sütünün çok faydalı olmasıdır. Anne sütünün içinde vitamin, protein, yağ, demir ve bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılayan pek çok besin vardır. İçeresinde bebeği enfeksiyonlardan koruyan maddeler bulunur. Bebek hasta olduğunda bile sık sık emzirerek kısa süre içinde bebeğin iyileşmesi sağlanır. Aynı zamanda anne sütü bebeğin su ihtiyacını da karşılamaktadır.

Anne Sütünün İçinde Hangi Vitaminler Vardır

Anne sütünde yeteri kadar vitamin olabilmesi için, annenin yeterli beslenmesi gerekir. Çünkü annede bulunan vitamin, anne sütüyle birlikte doğrudan çocuğa geçer. Yeterli beslenme ile birlikte anne sütünde bulunan vitaminler, A, D, E ve K vitaminleridir. Anne sütü, aynı zamanda yağda çözünen vitaminde içermektedir. C vitamini, niasin ve pantotenikte içermektedir. Hepsi bebeğin sağlığı ve yeterli beslenmesi için oldukça önemli vitaminlerdir.

Anne İçin Emzirmenin Faydaları 

Bebeği emzirmek, anne ve bebek arasındaki duygusal bağın kuvvetlenmesindeki en önemli etkenlerden biridir. Anne ve bebek ten tene temas etmiş olur ve bebekle anne birbirine daha kısa sürede alışır. Emzirmek, doğumdan sonraki kanama oranını azaltır. Emzirmek, anneyi göğüs kanseri, kemik erimesi, yumurtalık kanseri gibi risklerden korur. Emzirirken vücut kalori yakar ve kısa süre içinde annenin doğum kilolarını vermesini destekler. Vücut kendini daha kısa sürede toparlar.

Anne Sütünü Artırmanın Yolları 

Anne sütünün artırmasını sağlayan yöntemlerden biri bol bol su içmektir. Günde en az 10 12 bardak civarı su içmek oldukça faydalıdır. Bazı bitki çayları da anne sütünün artmasında etkilidir. Bunlardan biri rezene çayıdır. Günde bir kez rezene çayı kaynatıp içmek, anne sütünün artmasına destek olacaktır. Fesleğen ve biberiye çayı da anne sütünün artmasına yardımcı olur. Kayısı, incir ya da elma kompostosu yaparak, tüketmekte oldukça faydalıdır. Yapılan yemeklerin özellikle zeytinyağı ile pişirilmesi de tavsiye edilir.

Anne Sütü Ne Zamana Kadar Devam Etmeli 

En önemli süreç ilk altı aydır. Daha sonrasında iki yaşına kadar bebeğin fiziksel gelişimi için anne sütünün faydaları devam etmektedir. İsteğe ve duruma göre iki yaşına yakın bir süreçte bebeğin anne sütü alımı bitirilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu