Hamilelik Dönemi

Doğuma Hazırlık Nasıl Yapılır?

 

Doğuma Nasıl Hazırlanmalıyım?

Gebeliğin mutlu bir sonla tamamlanabilmesi için gebelik süresi boyunca anne adaylarının doğuma kendilerini hem fizik olarak hem de mental açıdan hazırlamaları büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle doğuma hazırlık kursları gibi düzenli bir eğitim programına katılabileceğiniz gibi internet üzerinden doğuma hazırlık videoları izleyerek ve çeşitli kitaplar okuyarak kendinizi hazırlamanız da mümkündür. Önemli olan anne adayının gebeliği boyunca sağlıklı beslenmesi, düzenli olarak kendini aşırı zorlamayacak egzersizler yapmasıdır.

Doğum Egzersizleri

Doğum esnasında bilindiği üzere rahim kasları ile bebek dışarıya itilmektedir. Bu kaslar ne kadar güçlü olursa her ıkınma da bebeğin itildiği mesafe daha ileri olacağı için bu aynı zamanda daha kolay doğum yapmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle kolay doğum yapmak isteyen anne adaylarının gebelikleri boyunca düzenli doğum egzersizleri yapmaları adeta büyük bir zorunluluktur.

Doğum Fobisi

Doğuma hazırlanan anne adaylarının en çok karşılaştıkları sorunlardan biri de doğum fobisidir. Doğum korkusu yaşamak çok normaldir ve her anne adayı mutlaka hem kendisi hem de bebeği için doğumda oluşabilecek sorunlardan dolayı bir miktar endişe yaşar. Önemli olan bu endişeleri gebelik boyunca sürekli olarak düşünerek büyük fobiler haline getirmemektir. Doğuma doğru bir şekilde hazırlanan, doğru nefes teknikleri hakkında bilgi edinerek doğum esnasında yapması gerekenleri tam olarak bilen anne adaylarının zaten doğumdan korkmalarına gerek yoktur. Doğumun gebeliğin son basamağı olduğu asla unutulmamalı ve doğal bir süreç olduğu her anne adayı tarafından bilinmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu