Hamilelik Dönemi

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme

 

Cinsiyet belirleme için genellikle anne adayları ve baba adayları oldukça heyecanlı olurlar. Çünkü bu, hayatlarında duyacakları en önemli haberler arasında yer alır. Anne adayları ve baba adaylarının çocukları olacağı haberini aldıkları andan itibaren en merak ettikleri husus bebeğin cinsiyetidir. Bu nedenle yüzde yüz cinsiyet belirleme için oldukça sabırsızlanırlar. Bazı anne adayları ve baba adaylarına göre yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi olarak batıl inançlar vardır. Ancak bunların herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığı için aslına bakılırsa dikkate alınmaz. Yüzde yüz cinsiyet belirleme için kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Yüzde yüz cinsiyet belirlemenin en kesin yolu elbette bilimdir ve kadın doğum uzmanı tarafından sağlanabilir.

Yüzde yüz cinsiyet belirleme olması için müracaat edilen ve düzenli olarak gidilen kadın doğum uzmanından, yüzde yüz cinsiyet belirleme olması için tarih alınmalıdır. Çünkü anne karnındaki bebeğin yüzde yüz cinsiyet belirlemeye uygun olması için belli bir zamanı vardır. Bir bebek dünyaya getirmek oldukça mucizevi bir durumdur ve bunula beraber anne adaylarının ve baba adaylarının bebeklerinin cinsiyetlerini merak etmeleri ve bundan dolayı oldukça heyecanlı olmaları normal ve anlaşılabilir bir durumdur. Günümüz şartlarında cinsiyet belirlemek amaçlı yapılan işlem de oldukça kesin sonuç veren ve hızlı yapılan bir işlem olmasının yanı sıra profesyonel ortamlarda hastane veya polikliniklerde gerçekleştirilen bir işlemdir. Hijyenik ve steril ortamlarda gerçekleştirilen bu işlemden anne adayları ve baba adayları da fazlasıyla memnundur. Zaten olması gereken şartlar da bu şekildedir.

En Doğru Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme Yöntemi

Anne karnındaki bebeğin yüzde yüz cinsiyet belirlemeye uygun olması için belli zamanı doldurduktan sonra kadın doğum uzmanı gerekli kontrolleri yaparak yüzde yüz cinsiyet belirlemeyi gerçekleştirebilir. Bu süreçte baba adayının da anne adayının yanında olması ve birbirlerine destek olmaları psikolojik ve manevi anlamda önemlidir. Bundan anne adayı bebek ve baba adayı kısacası hepsi etkilenir. Yüzde yüz cinsiyet belirleme için en doğru yöntem ultrason ile bir kadın doğum uzmanı tarafından bakılmasıdır. Ancak ultrason ile bakılması sırasında bazen aksilikler yaşanabilir. Bu korkulacak bir şey olduğu anlamına gelmemektedir. Örneğin bebek doğru açıyla durmuyor ve biraz ters duruyor olabilir. Bu durumda cinsiyet belirleme işlemi yapılamaz ve yüzde yüz cinsiyet belirleme için bebeğin doğru pozisyona gelmesi için randevu ertelenir ve böylece cinsiyet belirleme işlemi yapmak da ertelenmiş olur.

Yüzde yüz cinsiyet belirleme tarihi ertelenen anne adayları ve baba adayları bu duruma üzülebilirler ve endişelenebilirler. Ancak endişelenecek bir durum yoktur. Çünkü anne karnındaki bebek de normal insanlar gibi hareket etmeye ihtiyaç duyar ve bazen yüzde yüz cinsiyet belirlemeye engel olduğunun farkında olmadan anne karnında ters açıyla durabilir. Ancak yine de bu cinsiyet belirleme işlemini yapmayı da imkansızlaştıran bir durum değildir. Çünkü kadın doğum uzmanları genellikle böyle durumlarda bir sonraki hafta için yeniden randevu oluşturur. Bir dahaki hafta tekrar gidildiğinde bir aksilik olmaz ise yüzde yüz cinsiyet belirleme gerçekleştirilir. Düşük bir ihtimal olsa bile bebek yeniden doğru açıyla durmadığı için cinsiyet belirleme işlemini yapmak tekrar ertelenebilir. Anne adayları ve baba adaylarının böyle bir durumda endişe etmelerine gerek yoktur. Çünkü kadın doğum uzmanı önemle bir aksiliğin üzerinde durmadığı sürece anne ve bebek sağlığını tehdit eden bir durum yok demektir.

Gerçekten ciddi ve önemli bir durum olur ise kadın doğum uzmanı bundan bahseder zaten. Yine de ultrasonu beklemek için yeterince sabrı olmayan anne adayları ve baba adayları, etraflarındaki bazı akraba komşu ve aile yakınları ile beraber bazı batıl inançlara inanıp bunları gerçekleştirebiliyorlar. Bunlardan bazılarını sayabiliriz.

Bazı Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme Batıl İnançları

  • Bazı batıl inançlılara göre yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi; kara lahana suyuna hamile kadının idrarı damlatıldığında eğer lahana suyu pembe rengine dönerse bebek kız bebek olacak demektir, mor renge dönerse erkek bebek olacak demektir diye düşünülür.
  • Bazı batıl inançlara göre ise yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi; hamile kadın ekmeğin kenarındaki sert kısmı tercih ediyorsa erkek bebek olacak demektir, içindeki yumuşak kısmı tercih ediyorsa kız bebek olacak demektir diye düşünülür.
  • Bazı insanlar ise cinsiyet belirleme işlemi yapma yöntemi olarak; hamileliğin ilk üç ayı içerisinde sabah bulantıları felaket derecede yoğun olursa kız bebek olacak demektir, bulantılar az ve rahat bir hamilelik süreci geçiyorsa erkek bebek olacak demektir diye inanmakta.
  • Çeşitli batıl inançlar olduğu gibi bazı batıl inançlılara göre yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi olarak: Hamilelik sürecinde hamile kadının yüzü daha tombul ve yuvarlak oluyorsa kız bebek olacak demektir, daha sivri ve ince yüze sahip ise erkek bebek olacağı düşünülmekte.
  • Bazı kesim ise yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi olarak; hamile kadınların saçlarındaki kırmızı lekelenmeleri kız bebeği olacak demektir olarak yorumlamakta.
  • Bazı batıl inançlara inananlara göre ise cinsiyet belirleme yöntemini yapma işlemi olarak; hamile kadının göğüs uçları koyulaştıysa, göbek deliği ve çevresi daha da sivrileşti ise ve kendisine arka taraftan bakıldığında hamile gibi anlaşılmıyorsa erkek bebek olacak demektir; idrarı daha koyu renge dönüştüyse, yüzünde ve vücudunda sivilce artımı görülüyorsa, özellikle bacak ve kalça kenarlarından kilo alımı söz konusu ise kız bebek olacak demektir diye düşünülüyor.
  • Bir de alyans ile bebek için cinsiyet belirleme işlemi testi yapanlar da mevcut. Bu da hamile kadının alyasının çıkarılması, bir ip yardımı ile kolye haline getirilmesi, hamile kadının kolyenin ipini sağ eli ile tutması istenir. Kolye daireler çizerek sallanıyorsa erkek bebek olacak demektir, ileri geri hareket ediyorsa kız bebek olacak demektir diye düşünüyorlar.
  • Bazı inanışlara göre ise yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi olarak hamile kadının canı eğer ekşi yiyecekler çekiyorsa kız bebek olacak demektir, tatlı yiyecekler çekiyorsa erkek bebek olacak demektir diye düşünülür. Hatta bununla ilgili halk arasında bir deyim bile vardır. “Ye tatlıyı doğru Hakkı’yı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi”
  • Başka bir batıl inanca göre ise cinsiyet belirleme işlemi yapma adına bir yöntem olarak karbonat kullanılır. Biraz karbonatın üzerine hamile kadının idrarından biraz damlatılır. Elde edilen karışım asitli içecek gibi köpürürse erkek bebek olacak demektir, köpürmez ise kız bebek olacak demektir diye inanırlar.

Bu tür inançlar olsa da elbette bunlar halk arasında biraz da eğlence amaçlı yapılan, yüzde yüz cinsiyet belirleme işlemi için yapılacak olan ultrason randevusuna kadar sabırsızlanan ve oldukça meraklı olan anne adayları ve baba adaylarının heyecanını biraz azaltmak amacı ile yapılan bir çeşit hurafelerdir. Hepimiz biliyoruz ki tek doğru ve asıl yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi kesinlikle bir kadın doğum uzamanı tarafından doğru tarihte gerçekleştirilen ultrason görüntüsüdür.

Tahmini olarak gebeliğin 12. haftasından sonra yapılan bu yüzde yüz cinsiyet belirlemenin yanılma payı oldukça düşüktür. Ama yine de daha kesin sonuç için kadın doğum uzmanınız 16. Haftaya kadar bekleyecektir. bu sizi sabırsızlandırmasın çünkü bilim yanılmaz doğru zamanda doğru bilgi için biraz sabırlı olmak gerekir. Yani batıl inançlarla yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemi bir hurafeden ibarettir ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan eski insanlar tarafından sürdürülen bir durumdur. Ancak yine de denemek isterseniz ve işin eğlence kısmıyla ilgileniyorsanız elbette deneyebilirsiniz. Bu batıl inançları denemenizin anne adaylarına ve bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bebeğe zararı dokunabilecek hiçbir duruma girmeyin. Yüzde yüz cinsiyet belirleme yönteminin gerçeği olan ve bilimsel dayanağı olan ultrason ile bakma işleminin de bebeğe hiçbir zararı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu