Diyet

Diyette Top 10 Yiyecekler: Tok Tutan Besinler

Diyette top 10 yiyecekler: tok tutan besinler, Metabolizmayı etkileyen besinler nelerdir? İştah kesen ve tok tutan yiyecekler

Diyette top 10 yiyecekler: tok tutan besinler, birçok kişinin diyet yaparken aklına takılan sorulardan biri iştahını nasıl kapatacağı ve metobolizmasını nasıl hızlandıracağıdır. Herkesin istediği diyet yaparken hızlı kilo verdiren besinlerdir. Hızlı kilo verdiren besin yoktur. Vücudumuzun enerji dengesi kilo verme durumu ile ilişkilidir. Bazı besinlerin metabolizma ve iştah üzerinde etkisi vardır.

Sağlıklı bir diyet yapmak için yapılması gerekenler, sağlıklı bir diyet listesi karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral gibi yapı vücud taşlarının tamamını içermesi gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriyi sağlaması gerekir.

Metabolizmayı Etkileyen Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı etkileyen besinler;

Yumurta: Protein kaynağıdır. Tokluk hissi verir. Buna dair bilimsel veriler vardır. Sabah kahvaltınızda bir haşlanmış yumurta tüketerek tokluk hissinizi uzatabilirsiniz.

Kırmızı acı biber: Acı biberin içerdiği kapsaisin maddesi metabolik hızı arttırır. Bilimsel çalışmalar ile saptanmıştır.

Yeşil çay: Yeşil çay içerdiği bileşikler ile metobolizmayı hızlandırır. Güçlü antioksidan etkisi ile bedenimizi zehirli maddelerden temizler. Günde 1-2 fincan yeşil çay içerek metabolizmanızı canlı tutabilirsiniz.

Badem: Birçok vitamin, mineral ve posadan zengindir. Kalp sağlığını koruyan omega-3 yağ asitleride içerir. Yapılan araştırmalara göre badem tüketen kadınlar badem tüketmeyen kadınlara göre daha kolay kilo verdiğini göstermiştir.

Sirke: Salatalarınıza eklediğinizde tokluk sürenizi uzatır. Sirkenin içinde asetik asidin yapılan araştırmalara göre sindirim hızını yavaşlattığını ortaya çıkarmıştır.

Tarçın: Tarçının şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici etkisi olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Zeytinyağı: Zeytinyağı tüketimi yeterli olduğunda metobolizmanın desteklediği ve kilo vermenin kolaylaştığı bilimsel çalışmalar ile ortaya çıkmıştır.

Salata: Öğün içerisinde salata tüketmek öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak sebzeler çabuk doymamıza yardımcı olur.

Etli,sütlü veya yumurtalı çorba: Öğünde çorbalar daha az enerji tüketmek için farklı bir yoldur. Daha kısa sürede doymamızı sağlarlar.

Peynir: Proteinler iştahı baskılamakta yardımcı olur. Yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile zayıflamaya yardımcı etkisi olabilir. Yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığı yapılan araştırmalara göre ortaya konmuştur.

İştah Kesen Ve Tok Tutan Yiyecekler

Karnabıbahar, çavdar ekmeği, ayva, kırmızı acı biber, armut, salatalık, donmuş yoğurt, yeşil çay, ıhlamur, maydonoz, maden suyu, kepekli makarna, yulaf ezmesi, brokoli, sirke. İştah kesen yiyecekler, arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu