Hamilelik Dönemi

Doğuma Giderken Hastane Çantası

Doğuma Giderken Hastane Çantasına Hangi Eşyalar Yer Almalı?

Doğum çantası hazırlamak için bebeğin gelmesi beklenen süreden yaklaşık iki hafta öncesinde başlamak gerekir. Günümüzde yeni doğan takım ve tulumlarını hastaneler temin etse bile her türlü önlemi önceden almakta yarar bulunur. Yaklaşık kırk haftalık doğum sürecinde erken gelebilecek bebekler, sürpriz durumlara sebep olur.

Sezaryen doğumlarda bebekler beklenen sürenin iki hafta öncesinde alındığı düşünülecek olursa, otuz altı hafta sonunda çantanın hazırlanmış olması beklenir. Doğum çantasının mutlaka kapıya yakın bir yerde olması, acil durumlar için zaman kazandıracak unsurlardır. Doğum çantasını hazırlamaya başlamak keyifli ve heyecanlı bir sürecin de başlangıcıdır. Doğum çantasında anne ve bebeğin temel gereksinimlerini karşılayacak olan malzemelerin bulunması gerekir. İlk akla gelenler, kıyafetler olacaktır.

Anne ve Bebeğin Temel Gereksinimleri

Günümüzde hastanelerde bebeğin doğumu sonrasında yıkanmasını takiben yeni doğan tulumu giydirilir. Pek çok hastanenin doğum paketi içerisinde lohusa şerbeti gibi ikramlıklar da bulunur. Tüm bu hizmetler olmasına rağmen, anne ve bebeğin çantasının hazırlanması yine de son derece gereklidir. Bebeklerin kalacakları süre için en az iki takım tulumunun olması, ağız mendillerinin de sayıca fazla konulması gerekir.

Bebek şapkaları, mevsim özelliklerine uygun olarak çorap ve yeleklerin bulunması da önerilir. Annenin iki takım geceliğinin olması da hastane ortamı için önem taşır. Lohusa takımları gecelik ya da pijama şeklinde tasarlansa da önerilen anne için gecelik olacaktır. Bunun en önemli nedeni de sezaryen doğumlar için geceliğin daha rahat olmasıdır. Bebek çantalarının çok ağır olmaması, taşınabilir boyutlarda olması da pratiklik açısından önem taşır.

Doğum zamanları sürprizlere açık olacağı için mutlaka önceden hazırlık yapılması ve ihtiyatlı davranılması önerilir. Doğumun hemen sonrasında bebeğin ameliyathaneden çıkışını kayıt altına almak isteyenler için mini kamera da hastaneye getirilebilir.

Bebek Ürünlerinde Sağlıklı Tasarımlar

Doğum çantasına konulacak bebek kıyafetlerinin pamuk olması, cilt sağlığı açısından önem taşır. Islak mendil, pişik önleyici kremlerin de mutlaka bebek doğum çantasında yer alması gerekir. Kullanılan ıslak mendillerin bebeklerin cildine uyumlu ve zararlı kimyasal içermeyen ürünler olmasına dikkat etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu