Sağlık Haberleri

Yemek Borusu İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

 

Yemek borusu iltihabı genellikle mide problemleri ile kendisini belli etmektedir. Kişinin yaşadığı mide problemleri olası yemek borusu iltihaplanmasına kadar gidebilir. Midede oluşan rahatsızlıklardan reflü, yemek borusunun tahrişi ile birlikte iltihabına yol açabilmektedir. Öncelikle mide problemleri yaşan kişilerin bu durumu görmezden gelmek yerine olası ilerleyen hastalıkları beraberinde getirmesini önlemek amacı ile doktora başvurması gerekmektedir. Yemek borusu iltihabı, bu hastalığa sebep olan hastalık ile birlikte tedavi edilmesi gerekir.

Yemek Borusu İltihabı Nedir?

Mide problemlerinin beraberinde getirdiği yemek borusu iltihabı, özellikle reflü şikâyeti olan kişileri yaşadığı durumlardan bir tanesidir. Reflü midede oluşan asidin mide kapakçığının işlevini yerine getirememesinden kaynaklı olarak yemek borusuna ilerlemesi sonucunda yemek borusunun tahrip olması ile oluşmaktadır. Bunun yanı sıra dışarıdan kaynaklanan virüs ve bakterilerinde vücut savunma sistemi olarak iltihaba yol açabilmektedir. Aşırı mide bulantısını getirdiği kusma ile boğazın tahriş olmasından kaynaklı da meydana gelmektedir.

Yemek Borusu İltihabının Belirtileri Nelerdir?

  • Yutkunma güçlüğü
  • Yutkunurken ağrı
  • Mide yanması
  • İştah kaybı
  • Bulantı
  • Karın ağrısı
  • Ağızda yara
  • Bebeklerde görülen iştahsızlık

Tedavisi Nedir?

Beslenme düzenine dikkat etmek birçok hastalıkta ilerlemeyi durduğu gibi yemek borusu iltihabına neden olacak etkenlerin önüne geçilmesini sağlar. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulması mide asidinin artmasının önüne geçecektir. Yemek yedikten sonra uzanmamak, mide kapakçığının işlevini yerine getirmemesinin ardından asidin yukarı çıkmasını önlemenin faydalarından bir tanesidir. Alkol tüketimi ve sigara tüketimi yemek borusunu tahrişe sebep olduğundan zararlı olanlardan uzak durmak gerekmektedir. Baharatlı ve asidik gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Bu tür gıdalar iltihabın artmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak doktorun yazdığı ilaçları yani; antibiyotik gibi bakteri kaynaklı iltihabın yok olmasını sağlayan ilaçları, antiasit gibi reflü kaynaklı iltihaplanmaya karşı mide rahatlamasını sağlayan ilaçlar… En son olarak cerrahi müdahale gereken vakalarda uzman doktorlar önermektedir. Yemek borusunun dar olması, mide fıtığı gibi durumlarda mideye veya mide kapakçığına cerrahi müdahaleler daha faydalı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacak bir çözümdür. Bu sayede asidin yukarı çıkması önlenerek iltihaplanmanın önüne geçilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu