Hamilelik Dönemi

Suda Doğumun Faydaları ve Zararları

Suda Doğum Nedir?

Belirli bir derecede tutulan suyun rahatlatıcı etkisi ile doğum sancısı çeken anne adaylarını rahatlatması mantığına dayanan suda doğum son yıllarda ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya bağlamıştır. Bilimsel olarak bu konuda henüz olumlu özellikleri ile ilgili olarak resmi bir kanıt bulunamamış olsa da suda doğum yapanlar üzerinde yapılan istatistiksel çalışmalar ilk doğumunu normal yapan, ikinci doğumunu ise suda doğum yöntemi ile gerçekleştiren anne adaylarının çok daha kolay bir doğum yaptıklarını söylediklerini göstermektedir.

Suda Doğumun Faydaları

Suda doğumun en büyük faydası doğumun çok daha rahat gerçekleşmesini sağlamasıdır. Bu yöntemde su belirli bir sıcaklık altında tutulur ve sürekli olarak düşük bir akım altında havuz içinde dalgalanır. Uygulanan bu yöntem hem doğum sancılarını azaltırken hem de doğumun çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ancak yapılan pek çok karşıt araştırmada suda doğumun bu olumlu etkilerinin bir çoğunun psikolojik kaynaklı olduğu iddia edilmiştir.

Suda Doğumun Zararları

Suda doğum yapmanın zararları ancak bu konuda uzman olmayan sağlık merkezlerinde gerçekleştirilmesi halinde söz konusu olmaktadır. Suda doğum yaptıran hastaneler ve yine bu alanda özel eğitim alan sağlık ekipleri tarafından gerçekleştirilen doğumlarda bu yan etkilerin ortaya çıkması çok nadir olarak görülmektedir. Suda doğum esnasında yaşanan en büyük sorun bebeğin ciğerlerine su kaçmasıdır. Yine havuzun sterilizasyonu sağlanamadığı takdirde bebeğin ve annenin enfeksiyon kapma riski çok yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu