Flört - Evlilik - Aile

Anne ve Bebek Temasının Önemi

 

 

Günümüz şartlarında icat edilmiş en kapsamlı en modern en donanımlı bir kuvöz bile anne ile bebek arasında ki duygusal bağı asla sağlayamaz. Anne ile bebeğin ten tene teması aslında biyolojik  olarakta olması gereken doğal bir süreçtir. Ten tene temas, bebeğin doğar doğmaz göbek bağı kesildikten hemen  sonra anne ile olan ilk temasıdır.

 

Anne ve bebeğin dogum sonrasında ten tene teması ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda bebeklerin dünyaya gözlerini açtıktan hemen sonrasında anneleri ile temas etmeleri bebekte sevgi, bağlılık, özgüven duygularının daha iyi geliştiğini ortaya koymuştur.

 

Ten Temasının Bebeklerdeki Tepkileri

Günümüzde ise bebekler hastane de doğar ve anne ile temas olmadan önce temizlenir, kundaklanır ve anne ile teması bu şekilde başlamış olur. Anne ile ten tene temas o kadar önemlidir ki  Dünya Sağlık Örgütü 2003 yılından beri ten tene teması  önermektedir. Bazı doktorlar ten tene teması diğer ilaçsız yöntemlere göre, daha etkin bir ağrı kesici oldugunu saptamışlardır.  Ayrıca bu etkinin yanı sıra bir saat içinde anne ile göz kontağı kurup seslere tepki verdiği de gözlemlenmiştir. Bilimsel yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki; bebeklerin daha anne karnına düştükleri anda hayat ile arasında köprü olan annelerine karşı hissiyatları her zaman yüksek oluyor.

 

Anne ve Bebek Temasının Faydaları

 

  • Annesi ile hemen temas kuran bebeklerin 12 kat daha az ağladıkları saptanmıştır.
  • Emzirme sürelerinin uzadığı
  • Daha iyi solunum sağladığı
  • Kan şekeri değerinin önemli ölçüde yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

 

Hastanelerin doğumhanelerin anne ile bebek arasında ki muhteşem bağı farkedip alışkanlık haline getirmeleri geleceğimiz icin şarttır.Tabi ki ailelerin de talep etmesi gerekir. Doktorunuzdan ve ebenizden doğum sonrası eğer ki tıbbi bir durum söz konusu değil ise bebeğinizin doğrudan kendinize verilmesini talep ediniz. Bu durum da  anne ve bebeğin arasında ki duygusal etkileşimin ne kadar değerli ve önemli oldugunu görmüş olacaksınız.

 

Bakım adı altında başka odaya götürülmemesini, mümkünse en uzun sure kendı göğsümüzde kalmasını ve emzirmeninde burda gerçekleşmesini talep ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu