Saç Bakımı

5 Başlıkta Evde Saç Bakımı

 

Saçlarımıza şekil verdiğimizde, iklim değişikliklerinde hatta saçlarımızı topladığımızda bile saçlarımız yıpranıp kırılabilmektedir. Saçlarımızın kırılmamasına ve yıpranmamasına özen göstersek bile stres, sıkıntı gibi durumlarda saçların kırılmasına sebep olmaktadır. Eğer saçta boya işlemi varsa bu saçın daha da yanmasına ve kırılmasına sebep olan bir durum olarak karşımıza çıkar.

İşte bu durumlardan dolayı yıpranan saçları kurtarabilmekte mümkün ve çok kolaydır. Yıpranan ve sağlıksız saçları sağlıklı, canlı ve parlak hale getirmek için yapılabilecek saç bakımı örneklerine bakacak olursak, hem her evde bulunabilen hem de oldukça kolay olan saç bakımı önerilerini inceleyebiliriz.

1)Daha Parlak Ve Canlı Saçlar İçin Zeytinyağı Maskesi

Her derde deva olan zeytinyağı saçta da mükemmel sonuçlar yaratmaktadır. Öncelikle bu saç bakımını yapmadan önce zeytinyağının organik olduğuna emin olmanız gerek bunu rengiyle ve kokusuyla anlayabilirsiniz. Saçlarınızın yoğunluğuna yani azlığına ve çokluğuna göre en fazla yarım çay bardağından daha az olacak şekilde göz kararı zeytinyağını saça dağıtarak sürün, işlemi kolaylaştırmak için boş bir sprey kutusunun içine yağı koyarak ta yapabilirsiniz bunu saçınızın sadece uç kısmına yapmanız gerekmektedir. Bir iki saat saçta beklettikten sonra güzelce durulayın. Haftada bir ya da iki kez kullanmanız yeterli olacaktır.

2)Seyrek Saçlara Çözüm: Tarçın Maskesi

Saçlarınız eğer seyrekse ve gür olmasını, çoğalmasını istiyorsanız buna verilebilecek en baskın örnek kabuk tarçın maskesidir. Bu saç maskesini yapmak için sadece iki malzemeye ihtiyacımız vardır.

  • Kabuk tarçın
  • Karanfil

Yarım bardak su bir kaba konulur ve içine bir adet kabuk tarçın ve bir avuçtan daha az karanfil konulur, su kaynadıktan sonra soğuması beklenir ve süzgeç yardımı ile karanfil ve tarçından ayrılan su saça sürülür. Saçta yarım saat ya da bir saat kalması yeterli olacaktır. Düzenli kullanıldığında saçlarınızın gürleşmesini sağlayacaktır.

3)Daha Parlak Saçlar İçin: Yumurta Sarısı Maskesi

Yumurtada her derde deva olan besinlerden birisidir. İçerisindeki E Vitamini, protein, D vitamini ve mineraller sayesinde saçlar hem daha parlak ve canlı hem de yumuşacık bir görünüme dönüşüyor. Bunun için gereken malzemeler;

  • 1 adet yumurta sarısı
  • Bir çay kaşığı zeytinyağı

Yumurtanın sarısı beyazından ayrıldıktan sonra bir kaba sarısı konulur ve içine bir çay kaşığı zeytinyağı eklenir. Bir fırça yardımıyla karıştırıldıktan sonra o fırçayla saça güzelce sürülür. İki saat beklemesi yeterli olacaktır ve haftada bir kez kullanılabilir. Bu sayede saçlar daha parlak canlı ve yumuşacık olacaktır.

4)Kısa Sürede Saçların Uzaması İçin: Soğan Maskesi

Saçların hem uzamasını hem de dökülmemesini sağlayan soğan aynı zamanda saçta oluşan egzama gibi hastalıkları da tedavi etme özelliğine sahiptir. Öncelikle bir iki adet soğanı bir tencereye koyun ve üstünü biraz geçecek şekilde su koyup kaynatın. Soğuduktan sonra saçınıza masaj yaparak sürün. Saçınızda bir iki saat beklemesi yeterli olacaktır.

5)Kuru Saçlara Son: Süt Maskesi

Saçlarının kurumasının sebeplerinin arasında iklim değişikliği, hava kirliliği örnekleri verileceği gibi güçsüz ve yıpranmış olan saçlarda kuruluğun sebepleri arasında yer almaktadır. Bunun için süt maskesini tercih edebiliriz. Süt maskesi için gerekli malzemelere bakarsak:

  • 1 yemek kaşığı bal
  • Yarım çay bardağı süt

Bal ve süt güzelce karıştırıldıktan sonra saça sürülür. 15-20 dakika beklemesi yeterli olacaktır. Düzenli kullanıldığında saç kuruluğunun azalmasını ve saçın beslenmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu