Diyet

Kiraz Sapıyla Nasıl Zayıflanır?

Saraçoğlu Açıklıyor

Gün geçtikçe doğaya ihtiyacımız artıyor. Gerek sağlık sorunlarımız için gerekse de güzelliğimiz için. Vücudumuzu şekillendirmek için sporun ve egzersizlerin yanında ekstra gıdalara ihtiyaç duyuyoruz. Birçok faydasının yanında zayıflatma etkisi olan kiraz çöpü de bunlardan biri. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu doğanın hiçbir çöp üretmediğini, meyvelerin sebzelerin bütünüyle değerlendirilmesi gerektiğini vurgularken bu önemli meyvelerden biri olan kirazın sapı üzerinde duruyor. Yazın en gözdelerinden olan çok sevdiğimiz kirazın kendisi zaten çok faydalıyken sapının da ayrı bir önemi var. Kirazın yanında sapını da inceleyip kimyasına baktığında inanılmaz faydaları olduğunu açıklıyor,

Kiraz Sapıyla Nasıl Zayıflanır?

Son zamanlarda, zayıflamak için kiraz sapı daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Sayısız faydalarının yanında kiraz çöpünü zayıflamak için nasıl kullanmalıyız? Sayın Saraçoğlu açıklıyor. Öncelikle kiraz çöpünü kendiniz kurutmak isteyebilirsiniz. Bunun için belirli bir miktarda ayıkladığınız kiraz çöplerini güneş görmeyen bir yerde yere sererek 2-3 gün kurutmalısınız ki çürüyüp lezzeti kaçmasın. Kuruyan kiraz çöplerini cam kavanozlarda saklayın. Peki kiraz sapı nasıl zayıflatıyor?

  • Vücutta fazla birikmiş suyu, ödemi atmanıza yardımcı oluyor.
  • Metabolizma hızınızı arttırarak sindirime yardımcı oluyor.
  • Yağ yakımını kolaylaştırıyor.
  • Selülit oluşan bölgelerde önleyici rol alıyor.
  • Böbrekteki birikmiş artıkları temizliyor.

Regl dönemi öncesinde tüketilmesi önerilen kiraz sapı vücuttaki suyu alıp idrar söktürücü özelliği de olan, yaklaşık 3 hafta gibi düzenli kullanıldığında kilo verdirdiği tespit edilmiş. Siz de kilo vermek istiyorsanız kiraz çöplerinden destek alabilirsiniz. Doktorunuzdan da onay alarak düzgün bir beslenme programı ve sporla kiraz sapı kürünü kullanabilirsiniz.

 

 

Kiraz Sapı Kürü

Kiraz sapı kürü çay şeklindedir.

Kullanılacak Malzemeler:

-Yarım litre su
-30 gram kurutulmuş veya taze kiraz sapı

Hazırlanışı:

Başlangıçta, yarım litre suyu kaynatın. Su kaynamaya başlarken yaklaşık bir avuç kiraz çöpünü içine atarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra 5 dakika kadar da bu çayı dinlendirmeye bırakın. Açken tüketmek sizler için hem etkili sonuç hem de daha iyi olabilir.

Hazırlanan Çay Ne Kadar, Nasıl Tüketilmeli?

Günde 3 bardak tüketebilirsiniz. Uyandığınızda aç olarak başlayarak diğer öğünler öncesinde içmelisiniz. 3 hafta boyunca düzenli kullanmalısınız. Çok iyi sonuçlar aldığını söyleyenler var.

Kiraz Sapının Diğer Faydaları

Kiraz sapının sağlığınız ve güzelliğiniz üzerinde de önemli etkileri vardır. Güçlü bir antioksidan olan kiraz çöpü toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırarak dolaşım ve sindirim sistemini destekleyicidir. Böbrekleri ve kanı temizler. Karaciğeri yeniler. İdrar yolu enfeksiyonlarında önemli bir tedavi edicidir. A, E, C, K vitaminleri kiraz sapında bol miktarda vardır. Özellikle E vitamini cilde iyi gelir. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir. Uzmanlar erkeklerin 40 yaşlarında, kadınların ise regl dönemi 15 yaş civarlarında kiraz sapı kullanmalarını öneriyor. Genellikle kadınlar için faydalarını yazdık ama erkeklerde ki en bariz faydası birikmiş idrara neden olan prostat hipertofisinde etkilidir. Yaşlılarda mesanedeki idrarın tam boşaltılmasını sağlayarak yaşam konforunu arttırıyor. Tüm her şeye ek olarak doktorunuza ne için kullanmak istediğinize göre danışarak kullanmalı ve alerjenlere dikkat etmelisiniz. Ayrıca kiraz sap tüketim miktarınız size göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bahsettiğimizden farklı olarak 1 hafta boyunca günde 1 bardak tüketmenizi de doktorunuz tavsiye edebilir, lütfen dikkatli olun. Doğanın her zaman bizi bütünleyen, destekleyen yardımları var. Bunun için doğaya minnettar olmalı ve onu korumalıyız. Kendi döngüsünü sürdürmeli ve bozmamalıyız ki sağlıklı şekilde birlikte yaşamaya devam edelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu