Saç Bakımı

Zeytinyağı saç dökülmesini önler mi?

Zeytinyağı saç dökülmesini önler mi?

 

Sağlıklı ve bakımlı bir saç her zaman güzel görünür. Zeytinyağı ile saçlarınızı nemlendirerek besleyin.

Zeytinyağını sadece yemeklerinizde değil saç bakımınızda da kullanabilirsiniz. Zeytinyağı nemlendirici ve besleyici özelliği ile doğal saç bakım ürünüdür. Zeytinyağını saça uygulamaya başladıktan sonra saçlarınızın daha hacimli, parlak ve yumuşak olduğunu göreceksiniz. Zeytinyağını sadece saç bakımı için değil saç dökülmeleri içinde kullanabilirsiniz. Ancak zeytinyağı DHT hormonundan (ailesel saç dökülmesinden) kaynaklanan saç dökülmelerinde etkili değildir. Yağ saç derisinde emilemeyecek kadar büyük moleküllere sahiptir. Bu yüzden saç dökülmesi saç kökünde meydana geliyorsa yağın saç dökülmesine yararı olmayacaktır. DHT hormonu saç köküne zarar verir bu da saç kayıplarına yol açar. DHT hormonunun neden olduğu saç dökülmelerini durdurmak için DHT hormonunu oluşturan enzimin durdurulması gerekmektedir. Zeytinyağı bu enzimi durduracak etken maddeye sahip olmadığı için DHT hormonunun neden olduğu dökülmeye yararı olmaz.

 

Zeytinyağının saçta kullanılabileceği durumlar:

  • Kırılarak dökülen saçlar: Kışın kuru soğuğundan; yazın denizin tuzlu suyundan dolayı yıpranan saçlarınız uçtan kırılmaya başlar ve zamanla dökülür. Ancak saçınıza haftada 1 kez uygulayacağınız zeytinyağı dökülmeleri ve kırılmaları azaltacaktır. Zeytinyağını saç kökünden başlayarak uçlara kadar sürün 20-25 dakika kadar bekleyin ve durulayın.
  • Saç kepeklerine: Özellikle aşırı kuruyan ve pullanan saç derisinde kepek oluşumu daha fazladır. Saç derinize zeytinyağıyla düzenli olarak masaj yapmanız saç derinizi nemlendirerek, yumuşatır ve kepek oluşumunu azaltır.
  • Parlak saçlar: Zeytinyağı donuk ve mat saçlar için doğal bakım ürünüdür. Saçta kullanılan şampuanlar ve saç kremleri içeriğindeki sülfat nedeniyle saç tellerini kurutur. Saçınıza her gün az miktarda uygulayacağınız zeytinyağı saçın kaybettiği nemi geri kazandırır ve saçınızın daha parlak görünmesini sağlar.
  • Yumuşak ve kolay şekil alan saçlar: Saçınıza düzenli olarak zeytinyağıyla bakım yapmanız saçınızı yumuşatır ve kolay şekil almasına yardımcı olur. Saçınızı yumuşatmak için haftada bir gün saç derinize masaj yaparak zeytinyağını uygulayın ve 30 dakika bekleterek durulayın.

Zeytinyağı genellikle saçların kırılarak dökülmesine engel olur. Yağ kuru saçı nemlendirerek kırılma ve çatallanma gibi sorunları azaltır. Kırılarak dökülme dışında meydana gelen (genetik dökülme, anemiye bağlı dökülme, guatr hastalığına bağlı dökülme, gebelik ve doğum sonrası dökülme vb.) dökülmelere zeytinyağının herhangi bir faydası olmayacaktır. Özellikle yıpranmış ve kolay kırılan saç bakımlarında zeytinyağı tercih edilmelidir.

Saç şekillendirmede kullanılan ürünler saçları kurutur ve zayıflatır. Zeytinyağı saç bakımında düzenli olarak kullanıldığında saçlara hacimlendirir ve parlatır. Ayrıca saç derisinin de daha sağlıklı olmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu