Sağlık Haberleri

Böbrek Taşlarını Önlemek İçin İpuçları

Böbrek Taşlarını Önlemek İçin İpuçları

 

Bugün günümüzde dünya nüfusunun büyük bir kısmı böbrek taşları ile ilgili sorunlarla mücadele ediyor. Sağlıklı yaşam tarzı ve su tüketimi ile böbrek taşları önlenebilir. Vücudumuzun sağlıklı ve aktif kalmasını sağlamak böbreklerin görevidir, böbrekler  kanı  filtre ederek temizler. Sindirim sırasında, yiyeceklerden salınan tüm mikro toksik elementler böbrekler içinde depolanır ve idrarla vücuttan dışarı çıkarlar. Böbrek, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol alır ve kan temizliğini sağlar. Böbreğin bir başka işlevi de, kemikleri güçlendiren D vitamini oluşumudur. Günümüzün modern dünyasında insan çok koşuşturuyor, yeme alışkanlıklarımız da kötüleşiyor. Bu yüzden böbrek hastalıkları sık sık gündeme geliyor. Böbrek taşları nasıl önlenebilir? Böbrek taşlarının en büyük düşmanı bol su içmektir. Böbrek sağlıklı ise, daha fazla su içmek daha iyi bir tedavidir. Bunun için her normal sağlıklı insan günde ortalama 3-5 litre arasında su içmelidir. Su, idrarla toksik elementlerin atılmasını sağlar, böbreklere yardımcı olur. Kabızlığı da ayrıca önler. Bunun dışında su, kanın kalınlaşmasını ve vücutta kan akışının korunmasını önler. Düzenli olarak daha fazla su içmek kan basıncı seviyelerini dengede tutar.

Böbrek taşını engellemek için Su için

Günlük yiyeceklerde yüksek miktarda şeker ve tuz kullanılması böbrek sağlığı için çok zararlıdır. Bunlar böbrek çalışma hızını düşürür. Bu besinler bol miktarda tuz ve şeker içerdiklerinden, tatlılar, çikolata, pasta-hamur işi, gofret, işlenmiş gıda, turşu,  gibi besinleri çok az almaya dikkat edin. Bunun dışında, sebze, mantar ve bakliyat tüketimleri de bol miktarda protein içerdiklerinden dengeli bir miktarda yapılmalıdır.  Benzer şekilde, süt ürünlerinin tüketimi kemiklerin gücü için önemlidir, ancak fazlalığı taş problemine neden olabilir. Bu tür problemlerden kaçınmak için beslenmede dengeli olmak çok önemlidir. Diyetinize kalsiyum ve protein açısından zengin besinler ekleyin, ancak bunların miktarı yüksek olmamalıdır. Meyve ve sebzeleri diyetinizin bir parçası haline getirin. İçlerinde bulunan antioksidan elementler, böbreği enfeksiyonlardan korur. Bunun dışında, bu şeyler karaciğerden başka böbreklere de büyük zararlar verdiği için alkolden uzak durmaya çalışın. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını uygularsanız ve bol su alırsanız böbrek hastalıkları sizi hiç rahatsız etmeyecektir.

Sağlıklı Böbrek Nasıl Olur

Hiçbir ilaç tüketilmediğinde idrar renksiz çıkar. Günlük yaklaşık dört litre su içen normal sağlıklı insanlar her üç saatlik aralıklarla idrara çıkıyorsa böbrekler sağlam demektir. Ödem ve sık idrara çıkma böbrek hastalığının belirtileridir. Şeker hastaları için de böbrekler çok yorucu bir süreçten geçer sık sık, şeker hastaları böbrek kontrollerini hastanede yaptırmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu