Hayata Dair

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi, sosyal ortamlarda, bir takım etkinlik gerektiren durumlarda ortaya çıkan kaygı ve korku durumudur. Sosyal fobi tanısı için kalabalık ve aktivite gerektiren zamanlarda bu kaygı ve korku durumunun her zaman ortaya çıkması ve kişinin günlük hayatını, iş hayatını vb. ciddi derecede etkilemesi ve kişinin bu durumundan rahatsızlık duyması gerekir.

Sosyal fobide korku yanlış bir şey yapacağına, söyleyeceğine, kişiler tarafından farklı algılanacağına ve buna benzer birçok duygudan ibarettir. Kişi korktuğu bu durumlardan kaçınır. Böyle durumlarda panik atak yaşayabilir. Kişi bu tip ortamlarda kendisi hakkında yanlış şeyler düşünüleceği ve o an duyduğu kaygıyı fark edeceklerinden korkar. Sosyal fobisi olan kişi, başkaları tarafından beğenilme aruzu içindedir ve bunun gerçekleşemeyeceğine dair düşünceleri ve güvensizlik onu bu korku ve kaygı durumuna iter.

Sosyal fobiklerin tipik davranış biçimleri şöyle özetlenebilir:
Kişinin ilgi ve dikkati sadece kendisi üzerine odaklıdır,
Kişi kendisi ile ilgili olumsuz değerlendirmeler yapar,
Kaçma ve kaçınma davranışları,
Günlük hayatı sekteye uğrar,
Sosyal beceri eksikliği.

Sosyal fobi kronik bir hastalıktır. Hastalığın fizyolojik durumları diğer anksiyete bozukluklarına benzer. En sık rastlanan fizyolojik belirtiler; Çarpıntı, titreme, terleme, gerginlik, ağız kuruluğu ve midede rahatsızlık hissidir.

Sosyal fobisi olan kişiler genelde;

Tanıştırılma.
Telefon kullanma.
Evde misafir ağırlama.
Belli mevki sahibi insanlarla bir araya gelme.
Bir iş yaparken izlenme.
Alay edilme.
Alışveriş yapmak.
Topluluk önünde konuşma gibi durumlardan korkar.

Sosyal Fobi Tedavisi:
Sosyal fobi tanımlanmış bir hastalık olduğundan tedaviye olumlu yanıt verir. Sosyal ortamlarda duyulan hastalık derecesinde ki sıkıntı ilaçlarla azaltılır. İlaç tedavileri doktor kontrolünde alındığı sürece, herhangi bir yan etkiye alışkanlığa yol açmaz. Antidepresan ilaçlar kullanılır. Bunların süreleri hastaya ve hastalığın durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte en az 6 aydır. Tedavide süreklilik önemlidir. Yoksa hastalık nüksedebilir. Ayrıca hasta psikolojik tedavide görür. Bu yöntemle hastaların korkularıyla yüzleşmesi, yanlış düşüncelerinin değiştirilmesi amaçlanır. Hipnoz da sosyal fobide psikoterapiye yardımcı olarak kullanılan bir yöntemdir. Hastanın sosyal ortama uyumu ve sosyal ortamda sıkıntısını gidermesinde oldukça başarılıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu