Sağlık Haberleri

Tiroid Problemine Doğal Çözüm

 

Tiroid, sorunları pek çok kişinin şikayetleri arasında yer alır. Tiroid hastalıkları beraberinde daha birçok vücutsal rahatsızlığı beraberinde getirdiği için mutlaka önlem alınmalı ve doğal çözüm önerileri ile birlikte sorun ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde kişilerin günlük ve sosyal  yaşamları olumsuz yönde etkilenecektir. Başta ses kısılmalarına ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarına neden olan tiroid problemleri için sizlere önereceğimiz doğal ürünleri düzenli olarak kullandığınızda tüm bu sorunlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Tiroidin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid sorunu iki şekilde kendini göstermektedir. Birincisi tiroid bezlerinin az çalışması bir diğer fazla çalışmasıdır. Ama her iki durumda da kişilerin sağlıkları büyük oranda etkilenir. Tiroid belirtileri ise;

  • Ani ve çok hızlı şekilde kilo verme,
  • Saç dökülmeleri,
  • Halsizlik ve yorgunluk,
  • Mutsuzluk ve sürekli kötü düşüncelere dahil olma,
  • Gün içinde sıkça uyuklama veya hiç uyuyamama sorunları,
  • Unutkanlık,
  • Tırnaklarda kırılmalar,
  • Kadınlarda regl düzensizliği ve erkeklerde cinsel isteksizlik,
  • Ses tellerinde boğukluk veya çok fazla incelme gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

Tiroid Sorunlarında Evde Kullanılabilecek Doğal Ürünler

Tiroid bazı vitaminlerin vücuda yeteri kadar alınmamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Eğer vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vücudunuza aldığınızda tüm bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Özellikle iyot eksikliğinden dolayı ortaya çıkan bu durumdan kurtulmak için vereceğimiz doğal gıdaları tüketebilirsiniz.

İyotlu Doğal Ürünleri Kullanmanız Önerilir

İyot bakımından zengin olan ürünleri kullandığınız takdirde, tiroid sorunlarınızı büyük oranda geride bırakabilirsiniz. Bunun için iyot bakımından zengin olan bitkileri tüketebilirsiniz. Yine akali ve kireçli topraklarda yetişen bitkileri tüketebilirsiniz. İyot bakımından en zengin olan gıdalardan biri denizde ve tuzlu su kenarlarında yetişen deniz börülcesidir. İçinde yeteri miktarda iyot bulunduğu için tiroid sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Ancak kronik hastalığı olan kişiler bilhassa yüksek tansiyon hastaları deniz börülcesi tüketirken çok daha dikkatli olmalıdır.

Selenyum İçeren Gıdaların Tüketimine Özen Göstermelisiniz

Aslında selenyum çok fazla gıdada karşımıza çıkmaz.  Ama vücudun temelde ihtiyaç duyduğu minerallerden biri selenyumdur. Bu nedenle selenyum içeren gıdalara daha fazla ağırlık vermeniz tavsiye edilir. Yeşil yapraklı gıdalarda selenyumu bulabileceğiniz gibi ıspanak, ayçiçeği ve ceviz gibi gıdaların içinde de bolca selenyum vardır. Bu nedenle bu tür gıdaları tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Tiroid Sorunlarının Ortadan Kalkması İçin Vücudunuza Çinko Almanız Gerekir

Başta saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi cilt problemleri ile sıkça karşılaşıyorsanız büyük ihtimalle çinko eksikliğiniz vardır demektir. Ancak daha detaylı bilgi için mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Yapılan testler sonucunda çinko eksikliğiniz varsa o halde bolca kırmızı et, kabak, beyaz et ve ciha gibi doğal ürünlerden faydalanmanız tavsiye edilir.

Tiroid sorunları ile daha kolay başa çıkmak için mutlaka uzman bir doktora muayene olmanızda fayda vardır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu