Sağlık Haberleri

Adale – Kas Çekilmesi

Adale - Kas Çekilmesi

Adale çekilmesi/ kas çekilmesi ya da incinmesi, bir adalenin üstüne çok çok yük bindirmenin neticesidir. Hafif bir adale çekilmesi o bölgeyi çok germekten ya da aşırı çalıştırmaktan dolayı oluşur. Kuvvet kaybı yoktur ama şiddetli ağrı hissedilir.

Belirtiler Nelerdir

 

  • Zedelenme meydana geldiği vakit çeşitli bölgelerde ağrı, bunu izleyen şişme hassasiyet durumu

 

  • Zedelenmenin meydana gelmesinden daha sonraki 24 saat içinde tutulma (sertleşme) ya da hassasiyet

 

  • Eğer adalenin hiçbir fonksiyonu yokmuş gibi görünüyorsa, kopmuş olabilir.

 

Bir adalenin liflerinden bazıları hakikaten yırtılır ve adalenin gergin hale gelip iç kanama yapmasına sebep olursa daha dikkat edilmesi gereken bir durum ortaya çıkar. Nadir durumlarda bütün kas kopup ayrılabilir, ya kısmi olarak ya da daha seyrek görülen şekliyle, bütünüyle kopabilir.

 

Adale incinmesi / kas incinmeleri şikayetleri arasında en sık görülenlerinden biri uyluk kemiğinin geri tarafındaki bir grup adale üstünde olur. Bu adaleler dizinizi kapatıp açabilmenizi sağlar; koştuğunuz vakit bu adalelerde kas çekilmesi meydana gelebilir.

 

Uyluk kemiğinin geri tarafında bir adale ağrısı ya da zayıflığı bu kasları incittiğinizi gösterebilir.

Teşhis Nasıl Yapılır

Zedelenen alandaki rahatsızlık (hassasiyet, kramplar ve şişme ) teşhis için mühimdir. Sorunun, kemikte bir yaralanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kavramak için radyografi tetkikleri gerekebilir.

Adale çekilmesi, tedavi ve nekahat devresinde münasip bir bakımla, hızla ve bütünüyle iyileşir. Yine de, ağrınız birkaç günden daha çok sürmüşse ve kas yırtılması ya da bir kırıktan kuşkulanıyorsanız, hekiminize başvurun. Zedelenmeyi onarmak için bir cerrahi operasyon gerekebilir.

Tedavi Nasıl Yapılır

Zedelenmeden daha sonraki ilk 24 saatte, arızalı bölgeye buz ya da soğuk kompres uygulayın. Ondan daha sonra termofor ya da sıcak banyo kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu