Püf Noktası

Ev Hanımları İçin Mobilyalarda Kalıcı Lekelere Son Veren Tavsiyeler

Ne kadar dikkatli olursanız olun lekeler kaçınılmazdır. Biri gelip soğuyan bardağınızı sehpa kullanmadan tahta tezgâhın üzerine koyacaktır. Sonuç, en sevdiğiniz mobilyada halka şeklinde bir lekedir ve lekeyi profesyonelce çıkarmak için çok para harcamanız gerekir. Bu yazıda size evde lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı ucuz yöntemleri göstereceğiz. Her zaman önce bir yama testi yapın. Yapmanız gereken şudur;

Yağ Lekeleri

Mobilyadaki yağ lekelerinden lekeli alana biraz tuz dökün. Tuz, yağın o bölgeyi tercih etmesini engeller. Bu sırada bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı renksiz sıvı deterjan ekleyin, karıştırın ve yağlı bölgeyi silin. Hassas kumaş mobilyalara yağ dökülürse, bulaşık makinesi yerine sirke ve su karışımı kullanın.

Çay Lekeleri

Mobilyadaki çay lekesini kabartma tozu ile çıkarabilirsiniz. Çay lekeli alana biraz kabartma tozu dökün, biraz bekleyin ve ardından hafif nemli bir bezle silin. Kumaşınız renkliyse ve leke uzun zaman önceyse gliserinli su ile temizleyebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı sirke ve ovma alkolü karışımı ile halıdaki çay lekesini çıkarabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi yeniyse, sıcak suya soğuk süt veya limon suyu ekleyin, karıştırarak lekeli bölgeyi silin. Hafif nemli bir bezle durulayın. Leke eskidiğinde, lekeyi zımpara kâğıdı ile sıyırın ve mantar tıpa ile daireler çizerek parlatın.

Alkol Lekesi:

Eter veya benzinle masif ahşap üzerinde temizleyin. Cilalı ahşap üzerinde, lekeli alanları mantar tıpa ile temizleyin ve terebentin ile nemlendirin.

Kan Lekesi:

Halının üzerinde kan lekesi varsa alkol ve beyaz sirke karışımıyla temizleyin. Renkli mobilya kumaşlarına gliserin sürün ve ılık suyla durulayın. Döşemelik kumaş beyaz ise sabunlu beyaz su ile temizleyin ve hafif nemli bir bezle silin.

Mum Lekeleri:

Cilalı ahşabı bir karton parçasıyla çıkarın ve ardından sıcak suyla iyice ovalayın. Balmumu lekesi hala çıkmadıysa, eşit miktarda terebentin ve keten tohumu yağı karışımı hazırlayın. Bu karışıma karşı temiz bir bez batırın ve mumlu bölgeye bastırarak uygulayın. Kuruyken cilalayın. Karton cilalı mobilyaları çıkarın ve ardından yağla nemlendirilmiş temiz bir bezle silin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu