Sağlık Haberleri

Göğüs Sarkmasını Önleme ve Kurtulma

 

 

Göğüsler yağ tabakasından oluşan bir yapıya sahiptir. Hem toparlayıcı hem de estetik olarak vücut ölçülerine uyum sağlaması için sütyen kullanılır. Öncelikle doğum yapan ve emziren kadınlarda göğüs sarkması daha belirgindir. Ayrıca yaş ilerledikçe de göğüslerin diri duruşu kaybolacağından her kadın bedenine uygun sütyen kullanmaktadır.

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüsler farklı etkenlerle zaman içinde sarkmaktadır. Göğüs sarkmalarının başlıca nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Kilo alıp verme,
  • Hormonal değişikliklerin olması,
  • Bebek emzirme,
  • Fazla sıcak su ile banyo yapmak,
  • Sütyen kullanma alışkanlığı olmamak,
  • Güneşin altında uzun süre güneşlenmek,
  • Sigara içmek,
  • Sağlıklı beslenmemek ve az su içmek.

Göğüs Sarkmaları Doğal Yöntemlerle Engellenebilir mi?

Göğüs sarkmaları doğal yöntemlerle büyük ölçüde ertelenebilir. Spor yapmak, özellikle yüzmek çok önemlidir. Ayrıca tempolu yürümek, bisiklete binmek, göğüs egzersizleri yapmak da göğüs sarkmalarını ertelemektedir. Vitamin eksiklikleri varsa giderilmelidir. Özellikle kalsiyum, C vitamini takviyesi yapılmalıdır. Soğuk buz torbası ya da buz tutan pet şişeyi göğüslerinizde belli aralıklarda tutarsanız göğüslerinizin sertleşip toparlandığını görürsünüz. Dik oturmak, dik yürümek kısaca her ortamda dik bir biçimde durmak da çok önemlidir. Hızlı kilo alıp vermek de göğüs sarkmalarına neden olmaktadır. Vücudunuza özel sütyen giymek çok önemlidir. Özellikle spor yaparken uygun sütyen giymek daha da önemlidir.

Sütyen Takmak Göğüs Sarkmasını Önlüyor Mu?

Farklı özelliklerde tasarlanan sütyenler göğüsleri koruyan, şekillendirici ve destekleyici özellikleri ile kadınların olmazsa olmazı iç çamaşırlarıdır. Sütyenlerin, göğüslerin sarkmasını engellediği düşünülen kesimin yanında, bunun tam aksini iddia edenler de vardır. Yani, 18-35 yaşlarda hiç sütyen kullanılmasa da göğüslerin sarkmayacağı iddia edilmektedir. 45 yaş üstü kadınlar ise sütyen takmaya başlamaları, sarkmayı önleyecek anlamına gelmektedir. Bazı kesimler bu iddiaları kabul etmeseler de kadınlar, göğüs şekillerine göre ya da spor yapmak gibi durumlarda farklı sütyenler kullanmaya devam etmektedir.

Sadece toparlayıcı ya da kusurları giderecek, destekleyici sütyenler değil her yaşta ve her farklı kusuru önleyici çok farklı sütyen tasarımları bulunmaktadır.

Göğüs Sarkmaları Nasıl Engellenebilir?

Göğüs sarkmaları, genetik nedenlerle, emzirme sonrasında, hatalı sütyen kullanmakla gibi nedenlerle görülmektedir. Göğüs sarkmalarından kurtulmak için neler yapılabilir?

Egzersiz Yapmak

Göğüs sarkmalarını engelleyecek nitelikteki hareketleri öğrenmeli, bilinçli, düzenli ve aksatmadan bu egzersizleri uygulamalıdır. Ör; Sırt üstü yatıp, avuçları açıp göğüs altından bastırarak yukarıya doğru çektirmek en sık yapılan egzersizdir.

Zeytinyağı Kullanmak

Her derde deva olan Zeytinyağı göğüs sarkmalarını da engelleyecek bir yağdır. Banyo yapmadan önce masaj yapıyor gibi göğüs çevresine sürülen zeytinyağı ılık su ile durulanarak ve her banyoda bunu tekrarlayarak göğüs sarkmaları büyük ölçüde engellenecektir.

Buz ile Masaj Yapmak

Buz masajı göğüsleri diri tutar. Çok sık kullanılan bir metottur.

Sütyen Seçiminde Hata Yapmamak

Sütyen seçimi son derece önemlidir. Küçük göğüslerde dolgulu sütyen tercih ederken, iri göğüslere daha toplayıcı ve desteksiz ince sütyenler tercih edilmektedir.

Aleo Vera Kullanmak;

Cilt bakımında, ergenlik sivilcelerinde ve benzeri deri hastalıklarında yaygın bir şekilde kullanılan aloe vera göğüs sarkmalarına karşı da toparlayıcı masajlar yardımı ile kullanılan bir bitkidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu