Püf Noktası

A Vitamini Neye İyi Gelir

A Vitamini Neye İyi Gelir

A vitamini retinoid ve karotenoidler içerir, Gözlerin ve vücudun göz kısımlarının çalışmasının temel işlevlerine yardımcı olur.A vitamini, alkol ve sigara içenler için çok önemlidir. Bu insanlarda gerekli olandan daha fazla tüketilebilir. A vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Esas olarak retinoid ve karotenoidlerin her iki formunu taşır. Sebzelerin rengi koyulaştıkça, karotenoid daha fazla olacaktır. A Vitamini, vücuttaki tüm organları esnek bir şekilde hareket ettirmeye yardımcı olur.  A vitamini sağlıklı kalmak isteyen herkesin en temel vitamin ihtiyacıdır. Görmeyi keskinleştirir ve kaslarını güçlendirir.  Cilt için sağlıklıdır, kandaki kalsiyum seviyelerinin korunması ve kemiklerin büyümesi için gereklidir, kemiklerin, dişlerin ve dokuların bakımı için gereklidir. Tüm hücrelerin enerji üretmesini gerektirir, her iki A vitamini de sağlıklı kalmak için tüketilmelidir. Karotenoidler özel durumlarda retinoid oluştururlar. Vejetaryenler ve alkol tüketen insanlarda daha fazla A vitamini ihtiyaı var. Karaciğer Hastalıkları, Kistik Fibrozis vb. olan insanlar da ihtiyaç duyarlar. Her besleyici maddenin kendi çapında faydaları vardır. A vitamini tüketimi daha çok ‘Vitamin K’ emilimini etkiler. Yağda çözünen vitaminler  kan pıhtılaşması için gereklidir.

A vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Pancar brokoli, kepekli tahıllar, peynir, fındık meyve, tereyağı, havuç, biber, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, fasulye,  et, mango, hardal, papaya, kişniş, sapota, bezelye, kabak, kırmızı biber, deniz ürünleri, şalgam, domates, patates, mısır sarı veya turuncu renkli meyvelerde, morina balığı en iyi A vitamini kaynaklarıdır.

A Vitamini Alınmazsa Ne Olur

Son yıllarda sağlık alanında çok önemli bir bulguya rastlanılmış, mesela hamilelik döneminde annenin vücudundaki A vitamini eksikliği, çocukta astıma yol açıyor. Columbia Üniversitesindeki araştırmacılar, hamilelikten sonra çocukta astım semptomları ile annenin vücudunda A vitamini eksikliği arasındaki ilk önemli ilişkiyi tanımlamışlardır. Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılara göre, A vitamini eksikliği, çocuğun akciğerlerinde hava ileten tüp kasındaki değişiklikleri azaltır. Akciğerlerdeki yapısal ve fonksiyonel eşitsizlikler, A vitamini eksikliğinden dolayı fiziksel gelişim sırasında solunumun duyarlılığından sorumludur. Sadece hamilelikte değil yaşamın her sürecinde A vitamini mutlaka alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu