Sağlık Haberleri

Adet Döneminde Ağrı Kesici Niyetine Meyan Kökü

 

Adet döneminde ağrı kesici niyetine meyan kökü kullanmak aslında doğal bir ağrı kesicidir diyebiliriz. Adet döneminde adeti etkilemeden ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Meyan Kökü Nedir?

Meyan kökü nedir? Bu bitki baklagiller familyasına aittir ve çalı türü şeklinde bir bitkidir. Türkiye olarak bu bitki genellikle Doğu Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Bu bitki daha çok dere kenarı ve de sulak yerlerde yetişmektedir. Bu bitki genellikle mor ya da mavi renklerde olmaktadır. Adet döneminde ise kadınlara fayda sağlayacak bir  bitkidir.

Meyan Kökü Adete Faydası?

Meyan kökü adet olan kadınların ya da kızların o dönemde ağrıları için kullanacağı bir nevi ilaçtır. Daha birçok faydası bulunmaktadır. Bunların dışında vitamin ve mineral bakımından da vücudumuza yardımcı olmaktadır. Özellikle de kış aylarında birçok zenginlik içeren bu bitki balgam ve öksürük gibi de rahatsızlıkları geçirmektedir. Meyan kökü adete faydası? Birçok kadın adet döneminin özellikle ilk gününde çok ağrı çekmektedir ve bu ağrıyı bastırmak için ise ağrı kesici almaktadır fakat meyan kökü aslında doğal bir ağrı kesici yöntemi olarak bu durumda kullanılabilmektedir.

Adet Döneminde Meyan Kökü Nasıl Kullanılmalıdır?

En iyi ve en doğal ağrı kesici yöntemi özellikle adet döneminde sağlık açısından kullanılabilecek bitki meyan köküdür. Özellikle adet olunan ilk günlerde çok ağrı olmaktadır bu ağrının hafiflemesi açısından meyan kökü kullanılmaktadır. Adet döneminde meyan kökü nasıl kullanılmalıdır?

Genellikle meyan kökü sabun, şerbet, meyan kökü çayı ve tozu olarak kullanılmaktadır. Fakat adet döneminde genellikle bu doğal ağrı kesici bitkisini şerbet ya da çay olarak kullanmanız daha doğru bir yöntem olacaktır. Bitkiyi suda çay şeklinde kaynatarak içebilirsiniz.

Meyan Kökü AdeteYan Etkileri Var mı?

Her ilacın ya da bitkinin faydası olduğu gibi bu bitkininde birçok faydası vardır fakat her bitki ve ilacın yan etkisi olduğu gibi de bu ilacında birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler genellikle ağrı kesici olarak kullanılan ayrıca bitki doğal olup adeta bir ağrı kesici olarak görev yapmaktadır. Kişiden kişiye farklılık göstererek de bu meyan kökü çayı baş ağrısı, şişkinlik, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, uyukusuzluk ve de vücudun su tutması şeklinde vücudunuzda bazı etkiler gösterir. Meyan kökü adete yan etkileri var mı? Fayda sağladığı gibi yan etkileri  de mevcut olarak bulunmaktadır ve şişkinlik yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu