Kadın Dünyası

Haftalık Cinsel İlişki Adedi En Az Kaç Olmalı 

Cinsellik doğal yaşamın bir parçasıdır. Cinsel yaşamın iki tarafa da mutluluk verebilmesi için, eşler arasında güven duygusu ve sağlıklı bir iletişim olmalıdır. Çiftler cinsel yaşamını, birbirlerine saygı göstererek yürütmelidir.  Düzenli bir cinsel yaşam için haftada iki kez cinsel birliktelik ideal sayı olarak kabul edilmektedir. Haftada bir cinsel ilişki yaşamakta yeterli olur.

Fakat haftada birden uzun süre cinsel birliktelik yaşanmıyorsa eğer bu durum sağlıksız sayılabilir. Çünkü çiftler arasında tatmin olamama sorunu yaşanabilir. Çiftler birbirlerinden uzaklaşabilirler. Bu yüzden araştırmalar sonucu haftada bir ya da iki kez cinsel birliktelik yaşamak ideal sayı olarak kabul edilir.

Cinsel Mutluluk Sayı ile Ölçülebilir mi

Bazen cinsel ilişki sayısı ideal olsa bile çiftler arasında duygusal bağ olmayabilir. Bu yüzden sadece cinsellik değil, sarılmak ve öpmek gibi duygusal bağı artıracak yakınlaşmalarda olmalıdır. Çiftlerin daha sık sayıda birlikte olmaları, her zaman mutlulukla ilgili değildir.

Önemli olan iki tarafında tatmin olmasıdır. Eğer cinsel ilişkiyi o anlık iki taraftan biri istemiyorsa, karşıdaki kişinin buna saygı duyması gerekir. Böyle konularda karşılıklı oturup konuşarak,  birbirlerinin arzu ve isteklerini öğrenmek doğru bir yol olacaktır. İki tarafta birbirlerinin isteklerini anlayabilirse eğer, cinsel doyum tam anlamıyla sağlanmış olur.

Cinselliğe Olan İlgi Giderek Azalır mı

Evliliğin ilerleyen zamanlarında, cinsel birliktelik sıklığı genellikle azalır. Çünkü çiftler bir süre sonra çocuğa ya da iş hayatına odaklanır. Birbirlerini fiziksel olarak tanıma evresini de geçtikleri için cinsel yaşam geri planda kalabilir.  Bu kısmen normal bir durumdur. Fakat eski heyecanı yeniden oluşturmak için çaba gösterilebilir. Çiftler birbirleri arasında bu durumu konuşabilirler.

Cinsel ilişki öncesi psikolojik ve fiziksel olarak birbirlerine yakınlaşmaları faydalı olacaktır. Eğer eşler arasında stres durumu varsa bu da cinsel hayatı olumsuz etkiler. Bunun içinde o stresi üzerinden atmak gerekli. İki tarafında kendine güveni yerinde olmalı. Özgüven de cinsel yaşamı etkilenen bir faktördür. Tüm bunlara rağmen hala isteksizlik durumu devam ediyor ve cinsel ilişki sayısında azalma varsa, uzmana danışmakta fayda vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu