Cilt Bakımı

Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

 

Cilt bakım rutini oluşturmak demek öyle hemen bir kremi ya da nemlendiriciyi bir iki kere sürüp sonuç almayı bekleyip, alamayınca da bırakmak demek değildir. Cilt bakım rutini demek; uzun bir süre aynı yöntemleri uygulamak demektir.

Ancak uzun süre uyguladığımız bu rutin bir işe yaramazsa, ondan sora rutinimizi değiştirebiliriz. Gelin şimdi hep beraber cildimiz için nasıl bir rutin oluşturabiliriz ve bu rutin sırasında neyi hangi sıra ile yapmalıyız? Birlikte öğrenelim. Tüm detaylar yazımızda…

Cilt Bakım Rutini ve Sırası Nasıl Olmalıdır?

Her şeyin bir düzeni ve yapılma sırası vardır. İşte cildimize bakım yaparken de bu sıra ve düzeni kullanmamız gerekir. Zaten kullandığımız bu sıra ve düzene de rutin deriz. İşte cilt bakım rutinimizin sıralaması şu şekildedir:

  1. Cildi Temizleme

Cilt bakımı rutinimize ilk olarak cildimizi temizlemekle başlamalıyız. Çünkü cildimizi temizlemezsek kullanacağımız hiçbir ürün işe yaramaz. Cildimizi kirden ve makyajdan temizleyelim.

Cildimizi temizlemek için akşam vakti bir saati seçmek daha uygun olacaktır. Çünkü gün içinde yaptığımız makyaj ve cildimizde meydana gelen yağlanma ve kirlenme yüzünden akşam saatinde cildi temizlemek daha sağlıklıdır. Yüzümüzü temizlerken yüz yıkma jeli kullanabiliriz. Böylece gün içinde cildimizde biriken yağ ve kirden kurtuluruz. Yüz yıkama jelini cilt tipimize göre seçmemiz gerekir.

  1. Tonik

Cildimizin tamamen arınmasını ve kullanacağımız bakım ürünlerinin işe yaramasını istiyorsak mutlaka cildimize tonik uygulaması yapmalıyız. Uygulayacağımız toniği cilt tipimize ve cilt yapımıza uygun seçmeliyiz. Bu şekilde daha iyi sonuçlar alabiliriz.

  1. Hedef Odaklı Bakım

İnsan olarak hepimizin cildi ve cilt kusurları birbirinden farklıdır. Bu yüzden cildimizi temizleyip uygun tonikle cildimizi bakıma hazır hâle getirmeliyiz. Daha sonra cildimizde bulunan kusura göre uygun bir ürün seçerek cilt kusurumuzun olduğu bölgelere uygulayabiliriz.

  1. Serum

Cilt bakımının vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesi serumlardır. Onarıcı ve düzenleyici etkisi olan serumlar kullanmak cildimizin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar ve cildimizi hazır hâle getirir. Serumların bir diğer önemli özelliği ise cilde uygulanacak bakım ürünlerinin etkisini artırmaktır. İçinde bulunan özel içerikler sayesinde cilde daha hızlı etki sağlayabiliyorlar. Bu yüzden serum adımını es geçmemeye dikkat ediniz.

 

  1. Göz Çevresi Bakımı Yapın

Göz çevresi bakımı asla atlanmaması gereken bir bakımdır. Çünkü göz çevresi diğer bölgelere oranla daha hassas bir yapıdır. Bu yüzden bakım yapılmadığı zaman nemsiz kalır ve bu nemsiz kalmada göz çevremizde ince çizgiler olarak ortaya çıkar. Göz çevremizi nemlendirmemiz bu açıdan önemlidir. Bunun içinde mutlaka iyi bir göz kremi edinmeli ve aksatmadan uygulamalıyız.

  1. Nemlendirici Kullanın

Cilt bakımındaki son adımlardan biride nemlendirici kullanımıdır. İster karma, isterseniz yağlı bir cilde sahip olun. Cilt her zaman nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden cildimizi kir ve pislikten arındırdıktan ve diğer adımları uyguladıktan sonra cildimizi mutlaka nemlendirmeliyiz. Nemlendiricimizi cilt tipimize uygun seçmeliyiz.

Her gün yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yaparak, kendimize bir cilt bakım rutini oluşturabiliriz. Bu oluşturduğumuz cilt bakım rutiniyle hem daha sağlık bir cilde sahip olur hem de cildimizde meydana gelebilecek sivilce, akne, siyah nokta ve lekeleri engelleyebiliriz. Ama en başta da söylediğimiz gibi bu rutini birkaç gün uygulayıp, bırakmamalıyız. Mümkün olduğunca bu rutin ile yaşamayı öğrenmeliyiz ve hayatımızın her döneminde cildimize bu şekilde bakımlar yapmalıyız.

Bu bahsettiğimiz rutin cildimize günlük yapmamız gereken bakım rutinidir. Bu rutinin yanında cildimizin daha sağlıklı görünmesi için; cildimize uygun maske bakımı, peeling uygulaması ve özellikle yaz aylarında güneşe çok fazla maruz kaldığımız için dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi de kullanmalıyız.

Ayrıca tüm bunların yanı sıra bol bol su tüketmeye de özen göstermeliyiz. Cildimiz dışardan nemlendirilmeye ne kadar ihtiyaç duyuyorsa aynı şekilde içerden nemlendirilmeye de ihtiyaç duymaktadır. Tabi ki sadece neme ihtiyacı yok. Güzel bir cilde sahip olmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye de dikkat etmelisiniz.

Sıralamış olduğumuz bütün adımlara dikkat ederek cildinizi korur ve ona çok daha iyi bakabilirsiniz. Her kadın pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak ister. İşte asıl mesele bu. Yani istemek. Yeter ki siz isteyin, her şey sizin elinizde…

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu