Güzellik Önerileri

Yaz ve Kış Aylarında Kadınların Cilt Yapılarına Özel Bitkisel Yağlar

 

Bitkisel yağların cilt üzerindeki olumlu etkileri bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır. Her cilt tipi için farklı bir bakım önerisi bulunur. Bazı bitkisel yağlar, vücudun nem dengesini korurken, kimisi yoğun şekilde nemlendirir. Birçok hanım evlerde aleovera bitkisi yetiştirerek de yapraklarından çıkardığı öz suyu yüzlerine sürer. Hiçbir madde ile karıştırılmadan bile ciltte bıraktığı nem ve yumuşaklık hissi gözlenir. Bunun dışında farklı bitkilerden yapılacak karışımlar, güzellik reçeteleri olarak hanımların kullanımına sunulur. Burada dikkat edilecek en önemli husus, sorunlu ve akneli cilt yapısına sahip olanların mutlaka bir dermatologdan destek almalarıdır. Gelişigüzel bilinçsizce yapılan karışımlar, bu cilt tipleri için faydadan çok zarar getirir. Mevsim özelliklerine göre yapılacak bakım kürleri de cilt sağlığı için önem taşır.

Ciltleri Mevsim Etkilerinden Koruyacak Maskeler

Her mevsimin farklı bir özelliği bulunmasına bağlı olarak cilt üzerinde bıraktığı izler de farklılık gösterir. Cilt bakımlarına başlamadan önce mevsim ayrımı yapmaksızın ortak söylenecek nokta, cildin derinlemesine temizlenmesidir. Arındırıcı peelingler, gözeneklerin açılması ve hava almasını sağlar. Özellikle, şehir hayatında hava kirliliğinin fazla olduğu yerlerde bu arındırıcı bakımları rutin şekilde yapmak gerekir. Kış aylarında cilt kuruluğu son derece fazla olur. Soğuktan çatlayan cildi yumuşak tutacak bakım kürlerine ihtiyaç duyulur. Bu mevsimde aromalı yağların kullanımı önerilir. Bu yağların en önemli özelliği, cildi yumuşatmasının yanı sıra aroma içeriği sayesinde solunum yolu rahatsızlıkları için de olumlu tesirlerinin bulunmasıdır. Jojoba yağı ile soya yağlarını bu konuda ilk sıralara koymak mümkündür. Masaj sırasında da bu yağların kullanımı önerilir. Rahatlatıcı etkisi stresi de azaltacaktır. Avokado yağının da kullanılması tavsiye edilir.

Doğal Yağların Mucizevi Etkileri

Yazın ferahlatan ve cildi sıkılaştıran bir diğer bitkisel yağ da limon kabuğu yağıdır. Yaz için önerilmekle birlikte, kışın da kullanımı halinde sinüsleri açtığı bilinir. Limon kabuğu yağının haftada bir ya da iki sefer temizlenmiş cilde sürülmesi önerilir. Sıkılaştıran, cilde parlaklık veren bu yağ, doğal mineraller ve C vitamini açısından da şifa kaynağıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu