Hayata Dair

Okumanız Gereken Beş Kitap

Okumanız Gereken Beş Kitap

İnsan yaşamı boyunca birçok bilgi birikimine sahip olmalıdır. Özellikle kendisine bilgi katan kitaplar iç dünyasında farklı izlerin oluşmasına yardımcı olur. Bu kitaplardan birincisi dokuzuncu hariciye koğuşudur.  Kitap yazıldığı dönem içerisinde çok fazla beğenilmiştir. Kitap içerik olarak psikoloji romanıdır. 15 yaşında olan genç kemik hastalığına yakalanıyor. Hastalığına rağmen hayata tutunmaya çalıştığı anlatılıyor. Akranları oyun oynarken kendisinin hasta olması psikolojik anlamda zarar veriyor. Kitapta verilen anlam insanın kendisine değer vermesidir. İkinci okunması gereken kitap ‘’Lüsyen’’ olmaktadır. Can Dündar’ın yazmış olduğu kitap 18 yaşında olan genç bir kızın, 60 yaşındaki kişiye olan aşkıdır. Fakat bu kişiler cumhuriyet döneminde yaşamış önemli insanlardır. Abdülhak Hamid Tarhan ise Lüsyen ’in eşidir.

Kitapların İnsanın İç Dünyasına Faydası

 

Her insan yaşamı boyunca kendisini geliştirmelidir. Ölmeden önce okunması gereken üçüncü kitap müthiş psikoloji kitabıdır. Kitap kişinin kendi iç dünyasında olan bitenin çocukluk dönemi ile ilişkili olduğunu anlatıyor. Özellikle ebeveynlerin çocuk yetiştirme konusunda edinmiş oldukları tutum, çocuğun bir ömür karakterine yansıyor. Dördüncü okunması gereken kitap ise Turhan Güldaşın ”Yaşam Sihirbazı” adlı kitabıdır. Kitap kişinin hayatına çok fazla katkı sağlıyor. Özellikle insanın düşünce boyutunun zamanla gerçeğe tezahür ettiği anlatılıyor. İnsanların yaşamı boyunca kullandığı kelimelere dikkat etmesi ifade ediliyor. Çünkü olumsuz söylenilen her düşünce evren tarafından kişiye dönüyor ve onun yaşamını şekillendiriyor.

Kitapların İnsanlara Katkısı

 

Kitapların insanların beyin hücrelerine katkı sağlıyor. Yapılan araştırmalar ölmeden önce okunan Kitapların demans gibi hastalıklara engel olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ölmeden önce okunması gereken beşinci kitap Gabor Matenin ” Vücudunuz Hayır Diyorsa” kitabıdır. Kitap insanın kendi bedenine ve düşüncelerine ait gelen duyguları bir yük gibi taşımaması gerektiğini anlatıyor. İnsanın psikososyal bir varlık olduğunu anlatılıyor. Psikolojik olarak kendisini dayanıklı hisseden insanların çok daha az hastalığa yatkın olduğu fakat psikolojik açıdan zayıf olan insanların hastalığa daha fazla yatkın oldukları anlatılıyor. Kişi iç dünyasında biriktirmiş olduğu sıkıntıları bir terapistine anlatmalıdır şeklinde mesaj veriliyor. Ölmeden önce okunması gereken kitaplar insanın ruhsal dünyasına iyi gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu