Sağlık Haberleri

Diş Eti Hastalıklarına Karşı Tedavi Yöntemleri

Genel itibariyle periodontoloji anabilim dalı implant ve dişler bölgesinde meydana gelen sert ve yumuşak dokuların sağlığını inceleyen ve bu bahsi geçen doktorların hastalığının tanısı ile tedavisi ve sonrasında elde edilen sağlığının korunmasını amaçlayan bir diş hekimliği dalıdır.

Sağlıklı Diş Etleri Nasıl Görünür?

Fırçalama veya diş ipi kullanımı esnasında herhangi bir kanamanın meydana gelmediği, açık pembe renkli ve sıkı kıvamlı, şişlik görünümünde bulunmayan, dış yüzeyinde bıçak sırtına benzeyen bir incelme ile sonlanan bir görünüme sahiptir.

Diş Eti Hastalıkları Ne İçin Meydana Gelir?

Her bir kişide diş yüzeylerinin tamamı da diş aralarında ya da diş ile diş eti birleşiminde çeşitli mikrobiyal Dental plak ismi verilen yumuşak bakteri tabakası birikimi meydana gelir. Bu plak, diş fırçası ya da diş ipi ile yeterli şekilde temizlenmediğinde zararlı bakteri türlerinin yaşamasına olanak tanır.

Diş Eti Hastalıkları Kalıtsal Özellikler Taşır Mı?

Bazı diş eti hastalıkları kalıtsal özellikler taşıyabilmektedir bazı bireyler ise diş eti problemlerine daha yatkınlardır. Fakat bireylerin genelinde iyi ağız bakımı ve düzenli Diş Hekimi kontrolü ile diş eti hastalıkları önlenebilir.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

  • Tedavi uygulamalarındaki ilk aşama genel itibariyle dişlerin üzerinde bulunan birikinti tabakalarının hekim aracılığı ile özel aletler ile uzaklaştırılmasıdır.
  • Tedavi uygulamalarının başarılı bir şekilde neticelenmesi amacıyla diş eti hastalıklarına sebep olan çeşitli Mikrobiyal Dental diş ipi ya da fırça ile doğru tekniklerle nasıl temizleneceği artık öğretilir.
  • Diş eti iltihapları meydana geldiğinde fırça ya da diş ipi ile tedavi tek başına yeterli olmayacaktır. Daha da şiddetli enfeksiyonlarda iltihaplı büyümüş ya da çekilmiş diş etini diş ya da diş eti arasında bir kemik erimesine bağlı bir şekilde meydana gelen cep denilen boşlukları ve kemiklerini tedavi etmek amacıyla lokal anestezi altında yapılan ve bazı durumlarda yardımcı biyomateryallerin, kullanılabildiğif periodontal cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

Tedavide Elde Edilen Şey Nedir?

Daha sağlıklı, daha uzun ömürlü, daha parlak ve daha beyaz dişlerin elde edilmesi neticelenen durumlar arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu