Sağlık Haberleri

Ayakları Vuran 3 Problem

Yanlış ayakkabı seçimi ya da fiziksel problemler ayak sağlığında sorunlara neden olabiliyor. Ayaklarda yaşanabilecek sağlık sorunları hayat kalitenizin de düşmesine neden olabiliyor.

Ayakları vuran 3 problem nelerdir? Ayak sağlığının bozulması fizyolojik ya da farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar çocukluktan yetişkinliğe en çok rastlanan 3 ayak sağlığı sorununu bizlerle paylaştı. Peki, ayak sağlığı neden bozulur?

  1. Başparmakta Bulunan Çıkıntı

Ayaklarda meydana gelen başparmak çıkıntısı bazı zamanlarda ağrıya neden olabilir. Özellikle ayağı sıkan, ayakkabılar bu sorunlara neden olabiliyor. Sıkı ayakkabıları kadınlar tercih ettiği için, başparmak çıkıntısının kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır.

Başparmak çıkıntısı her insanda ağrıya neden olmuyor. Ağrısız çıkıntılarda da ameliyata gerek yoktur. Ancak pek çok kişi estetik amaçlı düzeltmelere ihtiyaç duyuyor. Başparmak çıkıntısı nedeniyle ayağınızda ağrı bulunuyorsa ameliyat olabilirsiniz.

  1. Topuk Dikeni

Topuk dikeni probleminde bir süre hareketsizken ayağa yeniden kalktığınız zaman sert bir ağrı hissedebilirsiniz. Özellikle insanlar sabah yataktan kalktığında topuk ağrısından dert yanıyor.

Topuk dikeni tedavisinde ayağa binen yükün dengelenmesi için özel tabanlıklar kullanılır. Ayrıca ayak altında kısalmış olan adalenin uzamasına yönelik çalışmalarda gerçekleştirilir.

  1. Düztabanlık Problemi

Ayağın anatomik yapısı gereği taban bölümü kavis şeklini almıştır. Kavis bölümü tabanda yaylanmayı destekleyen kas ve tendonun çalışmasını sağlar. Bu kas gurubu çalışmaması sonucu ‘Düztabanlık’ sorunu meydana geliyor. Bazı kişilerde herhangi bir rahatsızlık vermeyen düztabanlık bazı insanlarda hızlı bir şekilde yorulmasına neden olabiliyor.

Düztabanlık özellikle çocuklarda içe basma sorununa neden olabilir. İçe basmanın iki ana problemden kaynaklandığını belirten uzmanlar bunun birinci nedeninin kalça kemiği anatomisinin bozukluğundan yaşandığını belirtiyor. Yaşla beraber bu anatomik bozukluk zamanla düzelebiliyor. Düztabanlığa bağlı içe basma problemi çocukların çabucak yorulmasına neden olabiliyor.

Tabanlık kullanıldığında çocukların şikayetleri geçmeye başlıyor. Tabanlıklar, denge sorunu yaşayan çocuklarda şikayetleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Ancak günümüzde düztabanlık sorunlarında da tercih edilir. İçe basan çocukların ayaklarına sekiz yaşına kadar herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Sorunun düzelmesi beklenir. Değişiklik olmaması durumunda gerekli tedavi programına başlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu