Cinsel Sağlık

İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

Çarşaftaki kan birçok kadının seks sonrası yaşamak zorunda kaldığı bir korku durumu olarak tarif edilebilir. Bu istenmeyen durum ilişki esnasında hiç acı duyulmamasına rağmen gerçekleşir. İlk başta bir panik durumu ortaya çıksa da, bu senaryonun nadiren gerçekleşmediğini söylemek gerekiyor.

Dünya çapındaki tüm kadınların yüzde altı ila dokuzunun zaten cinsel ilişkiden sonra veya cinsel ilişki sırasında kanamadan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. (bildirilmeyen vakaların sayısı muhtemelen çok daha yüksektir). İlk birkaç dakikadaki panik ne kadar büyük olursa olsun, bu, mutlaka kötü bir şey olduğu anlamına gelmez.

İlişki Sonrası Düzenli Kanamanın Sebepleri Nelerdir?

İlişki sonrası kanama neden olur sorusuna cevap vermekle birlikte, bu olay düzenli olarak meydana geliyorsa, belirtileri incelemek adına ve daha tehlikeli nedenleri ekarte edebilmek için mutlaka bir jinekoloğa görünmekte fayda vardır. İlişki sonrası kanamanın çeşitli sebepleri olabilir. İlk sebeplerden biri vajinanın fazlasıyla kuru olması. Özellikle kadınların menopoz döneminde hormonal dalgalanmalar olur.

Vajinadaki kan akışı genellikle bozulur. Vajina elastik özelliğini kaybeder ve fazla sürtünmeye maruz kalır. Bu sebeple her ilişki esnasında kanama gerçekleşir. Eğer vajinal mantar veya bakteriyel vajinoz gibi tedavi edilmeyen enfeksiyonlar hızla yayılmış ve iltihaplanmaya neden olmuşsa, ilişki sonrası kanama yaşayabilirsiniz. İlişki sonrası kanama neden olur sorusuna bir başka cevap ise vajinal halkanın kırılmasıdır. Çeşitli nedenlerle cinsel ilişki sırasında bu halka kırılabilir. Kırık olduğunu fark etmezseniz bir kanama yaşamanız kaçınılmazdır.

İlişki Sonrası Kanamayı Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Hayatınızın bir noktasında ilişki sonrası kanama yaşamanız pek olası değildir. Ancak bu büyük bir sorun olarak da algılanmamalı. Olağandışı kanamanız varsa ve endişeleniyorsanız, jinekoloğunuzdan randevu almak kesinlikle yararlı olacaktır. İlişki sonrası kanamanın sebepleri ancak jinekoloğunuzu ziyaret etmenizle ortaya çıkar.

Jinekoloğunuz şikâyetlerinizi tam olarak dinledikten sonra çeşitli muayenelerle sorunun sebebini teşhis edebilir. Bunun dışında kesinlikle sekse ara verilmelidir. Cinsel ilişki sırasında partnerinizde daha nazik olması yönünde telkinde bulunabilirsiniz. Genital bölge için sıcak bir buhar banyosu damarları genişlettiğinden kan dolaşımını hızlandıracaktır. Böylece vajinal bölgedeki olası iltihaplanmayı önleyebilirsiniz. Ancak ilk etapta jinekoloğunuza başvurmanızda büyük yarar vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu